INTERVJU Z UROŠEM BITENCEM O DRUŽINSKIH PUSTOLOVŠČINAH

Uroša poznamo kot moderatorja iz radia Antena, tekmovalca iz Zvezde plešejo in kmalu tudi kot voditelja nove oddaje Preživetje v divjini.

Na Instagramu lahko spremljamo vaše družinske podvige in aktivnosti. Kdo je ponavadi glavni pobudnik, da se odpravite na izlet?

Kot športnik po duši sem prve pobude dajal predvsem jaz. Ženo Anteo sem motiviral tako, da je kmalu tudi ona vzljubila hribe. Prve zmage so bile vzponi na Šmarno, Rašico, Kofce- tukaj je recimo pomagala obljuba, da bo na vrhu dobila odlične štruklje. Pomembne so te male motivacije (smeh). Med nosečnostjo smo nekoliko prekinili z aktivnostmi, takoj po porodu pa v troje začeli uživati na svežem zraku. Že pri nekaj mesecih je mala Ula osvojila Krnska Jezera.

Kako iščete nove destinacije? So vam v pomoč informacije na internetu ali se bolj zanašaš na svoje izkušnje in priporočila prijateljev?

Lahko rečem, da sam poznam kar nekaj klasičnih vzponov, ki se jih držim predvsem takrat, kadar nisem prepričan v vremensko napoved. Kadar pa je zunaj lepo vreme pa zelo radi odkrivamo nove destinacije. Veliko idej dobim tudi na Instagramu. Zaradi ženinega zadanega cilja- 100hribov/100kavic sem še bolj pozoren na to, kje do zdaj še nismo bili. Mogoče smo res bolj v hribih kot pa na izletih po mestih ali tematskih poteh. Predvsem čakamo na najmlajšega člana, da njen korak postane še bolj suveren :)

Kako pa mala gospodična spremlja te podvige? Rada sama hodi ali ji bolj odgovarja nošnja v nahrbtniku?

Sedaj pri dveh letih že veliko pove in nama da vedet, kdaj si želi sama malo hodit. Seveda to zgleda tako, da gremo malo naprej in še več nazaj pa malo levo, desno in nato še naokrog. Velikokrat jo potem posedem v nahrbtnik, da sploh pridemo na vrh. Naš moto je: piškoti na poti, kar verjetno pozna večina staršev, zelo rada pa ima tudi različno sadje. Super je, če je na cilju koča in še bolje, če imajo kakšna igrala.

Ali imata razdeljene dneve in varstvo, kdaj kdo športa ali se večinoma odpravljate na izlete čez vikend?

Načeloma imava kar super urnik, mogoče jaz malce več športam ampak si pa potem ona vzame zvečer čas za jogo ali kakšen individualen trening. To potegne za sabo nekaj logistike, vendar nimava večjih težav. Mogoče se bo to slišalo čudno, ampak meni načrtovanje in usklajevanje predstavlja prav poseben užitek. Če imamo določeno destinacijo, npr. obisk starih staršev, potem vedno padajo ideje- če grem jaz s kolesom, se s puncama dobimo tam, če tečem me pobereta z avtom...cel žur si lahko naredimo že iz planiranja same poti.

Ok, kateri je tvoj prvi spomin na izlet s svojimi starši? Ste se radi vozili naokrog, osvajali hribe...?

Naj ta odgovor začnem s pojasnilom, da moja starša nimata izpita za avto in je vlogo dežurnega šoferja do mojega izpita prevzel dedek. Prihajam iz Tržiča, ki je zelo smučarsko mesto, ampak jaz ne smučam. Sem pa doma skoraj pod Kriško goro tako da so tudi moji prvi spomini vezani nanjo. Spomnim se piknika, ki sva ga imela z mamo. Zdelo se mi je, da sva hodila neskončno dolgo, vendar sva bila dejansko par metrov za hišo. :) Pod smreko sva pojedla vse dobrote, ki sva jih prinesla s seboj z nahrbtnikom. Velikokrat smo z družino odšli kam za 15-ga avgusta, čez Vršič v Bovec je bila recimo neka klasika.

Kam bi recimo peljal družino, ki bi prišla na obisk v Slovenijo? Tvoji trije top predlogi.

U, super vprašanje. Pa začniva s top 3 hribi. Moj odgovor kot iz topa so vedno Kofce, kot velik navdušenec nad Kamniškim sedlom bi seveda priporočal tudi tega in recimo Viševnik.
Za tujce z majhnimi otroki, ki jim dvatisočaki ne ležijo najbolj....(smeh) bi pa verjetno izbral Bohinj, Logarsko dolino in Brežice.

Brežice?

Ja, žena je navdušena nad temi kraji. Tudi SV. Vid je en tak lušten hribček, ki bi ga lahko priporočal vsakemu. Mogoče bi pred Brežice postavil Kranjsko Goro in Tamar.

Vzeto na znanje. Pove še, kaj se ti zdi, se je najbolj spremenilo v organizaciji izletov in pohodov, odkar imata poleg dveh kosmatincev še otroka?

Mislim, da gre predvsem več časa. Prej sem oznake na katerih je napisan čas jemal kot informacijo ,ki ti pove koliko boš potreboval za gor in dol. Sedaj temu času prištejem še kakšno minuto samo za v eno smer. Tudi fizično je bolj naporno z 20timi ekstra kilogrami na ramah:)

Raje hodite sami ali v družbi prijateljev?

Če se le lahko ujamemo, potem je seveda bolj zabavno v družbi. Nazadnje smo se tako odpravili na Soriško planino, ki je super, saj ni treba premagati prevelike višinske razlike. Mala je predvsem uživala v odkrivanju bunkerjev in nas presenetila, da bolj kot je bilo temno bolj je bila navdušena.

Hvala Uroš, da si si vzel čas in z nami delil vaše družinske dogodivščine. Upamo, da ti bo tudi naša spletna stran pomagala pri iskanju novih idej za izlete po Sloveniji in komaj čakamo na tvojo oddajo Preživetje v divjini.

Kot veste Družinski izleti radi sledimo zanimivim pustolovcem, avanturistom po duši in srcu, ki nas s svojo energijo prepričajo, da so CARjiii in prav taka simpatična punca je tudi Urška Ahac, športnica, da ji ni para. Wauuu. Kapo dol.

Poglej več ...

Unikaten nakit pod imenom B-Reflection, ki ga ustvarja umetnica Bojana Petek, nas je povsem navdušil. Zato smo Bojano malo zaslišali, da nam pove več o sebi, svojem delu in navdihu, ki jo spremlja pri izdelavi teh čudovitih izdelkov.

Poglej več ...

Zapisi z gora, beležka, ki je nujna v nahrbtniku vseh ljubiteljev gora. Intervju S Sandro Pohole, ki je ustvarila ta čudovit dnevnik, kamor si lahko zapišete vtise in doživetja.

Poglej več ...

Zakaj se splača zapustiti varnost doma in iti malo naokrog. Pa četudi težkih nog naokrog. Jure Marolt se strinja, da znajo biti z mulčki izleti res prava pustolovščina;)

Poglej več ...

A poznate tiste vrste ljudi, ki gredo na 2000ka že za zajtrk? Respect. Od ideje do izvedbe smo spremljali Dejana Strojana, sicer navdušenca nad našimi vršaci, ki je prehodil slavno pohodniško pot- JULIANA TRAIL.

Poglej več ...

Z znano fotografinjo Tamaro Bizjak o pristnih trenutkih, ki nam s fotografijo ostanejo za vedno. Tamara je družinska in poročna fotografinja, ptica selivka, ki jo ljubezen nosi med Evropo in Južno Ameriko. Nam je izdala kar nekaj zanimivih stvari o sebi, svojem delu ter namigih za dobre družinske fotografije.

Poglej več ...

Otroška nosilka predstavlja za starše predvsem svobodo pri gibanju. Aktivni starši, ki so vajeni hoditi na izlete, se ukvarjati s športom in radi zahajajo v hribe, bodo lahko tako svojega otroka vzeli povsod s seboj, ta pa bo nad nošenjem v otroški nosilki navdušeno odkrival svet skupaj s starši.

Poglej več ...

Nekaj samo za Vas mamice! Vodena meditacija za umiritev misli ter sprostitev telesa in duha. Le katera lahko sledi vsej tej otroški HIPER energiji, ne, da bi kdaj pa kdaj potrebovala kakšen trenutek le ZASE;)?

Poglej več ...

Perejo plenice? Čudaki! Ali so v resnici JUNAKI? Na vsakem od nas je odgovornost, da začne sam pri sebi bolj skrbeti za okolje. Najprej doma. V družini. Družinski kompas o MISIJI: Ekologija!

Poglej več ...

Družinski izleti v hribe z našimi najmlajšimi predstavljajo najlepša doživetja v našem življenju. A velja upoštevati pravilo: VARNO V GORE! Intervju z gorskim reševalcem Žanom Karničarjem.

Poglej več ...

Ste navdušen pohodnik in obožujete hribe? Vaše najmlajše pa je težko prepričati, da se vam pridružijo na pohodih? Podajamo vam nekaj praktičnih nasvetov, kako lahko tudi vaši mulčki postanejo pravi mali navdušenci nad hribi.

Poglej več ...

Potovanje z dojenčkom z letalom predstavlja skoraj za vsako mamo vsaj rahel stres. Ampak, nič ni nemogoče in z dobro organizacijo ter nekaj namigi je lahko vaše potovanje prava potovalna dogodivščina.

Poglej več ...

Gozdne učilnice in poučevanja na prostem nam nudijo dovolj prostora za akademska znanja, razvoj socialnih veščin, izkušnje, sodelovanje in osebno predanost delu, radovednost, domišljijo in spontane individualne iniciative.

Poglej več ...

V redu je, če starši otrokom dovolimo izraziti njihove želje. Spodbujajmo jih, da se jih čim bolj zavedajo in pustimo, da nam o njih odprto govorijo.

Poglej več ...

Kako? Ja težko, kakopak;) Ravno zato, so nam lahko v veliko pomoč kartice, ki s sličicami prikazujejo dnevna rutinska opravila. S karticami bo učenje naših malčkov precej lažje.

Poglej več ...