Mašun-Jelenova pot-Ilirska Bistrica
Regija | Primorsko-notranjska |
Izhodišče | parkirišče na Mašunu |
Dolžina poti | krožna 20 km dolga pot |
Trajanje poti | 2-4h |
Najprimernejši čas za obisk | spomladi, poleti, zgodaj jeseni |
Primerno za | kolesa |
Zahtevnost | srednje lahka pot |
Opis poti
Če se boste namenili raziskovat Ilirsko Bistrico, ne pozabite, kar 300 kilometrov tematskih kolesarskih poti čaka na vas, zadnji vikend v maju pa prirejajo letno srečanje ljubiteljev gorskega kolesarstva in kraft piva, Bike & Beer fest. Poti so take, da vsak kolesar najde nekaj zase! In prelepo sončno vročo nedeljo smo se z električnimi kolesi namenili raziskat prelepo Ilirsko Bistrico.
Izhodišče Mašun-jelenove kolesarske poti je pri Lovski koči Mašun, kjer je urejeno tudi parkirišče. Pot je krožna in priporočamo vam, da na izlet vzamete kolesarski Garmin, saj vam je gpx poti lahko v veliko pomoč (ni signala).
Jelenova pot je enostavna in prijazna vsem, ki bi radi na kolesu predvsem uživali. In kako ne bi v teh čudovitih, temnih, hladnih gozdovih! Od Mašuna se spustite do Kalvarije, potem pa gre pot čez Vratca in Križišče nazaj na Mašun, kjer se lahko okrepčate. Relativno nezahtevna (2/5) s 412m višinske razlike in dolžine 20 km, vodi makedamska lepo urejena pot kolesarja po prelepih Mašunskih gozdovih.
Še dobro ne obrnete pedala, že se vam na desni strani odpre pogled na čudovita stolpa nekdanjega lovskega dvorca nekdanje Snežniške graščinske posesti. (le tega si lahko ogledate peš).
Pot poteka ves čas po senci in upoštevajte tudi, da boste morda tudi poleti tu potrebovali dolg rokav.
Ko je kolesarski krog Mašun-jelenove poti končan in je še čas ter volja, pa si lahko obiskovalec ogleda tudi Mašunsko gozdno učno pot (z izhodiščem na Mašunu)in Gozdno hišo Mašun.
Zavod za gozdove Slovenije vabi na brezplačen obisk logarske hiše, kjer je v Gozdni hiši Mašun informacijsko in izobraževalno središče o divjih živalih. Pripravite se na srečanje z rjavim medvedom;)
Namig Ekipe Družinskih izletov;) V TICu Ilirska Bistrica izposojajo e-kolesa tako za odrasle, kot tudi starejše otroke, tako, da so tudi zahtevnejše kolesarske ture enostavnejše;)
Nekaj koristnih informacij za kolesarje:
- RENT A BIKE bike@tic-ilbistrica.si 040 787 178
- VISIT ILIRSKA BISTRICA
- DRUGE KOLESARSKE POTI PO ILIRSKI BISTRICI
Zanimivosti
Še dobro ne zakolesarite v prelepe gozdove Mašuna, že ozrete zanimivo izletniško točko – stavbo, ki je sredi gozdov res ne bi pričakovali. Gre za lovski gradič, od katerega sta ostala samo še dva stolpa. Snežniško graščinsko posest je namreč leta 1853 kupila nemška družina Schönburg-Waldenburg, ki je, da bi pridobila več dohodkov od gozdov, začela z njimi načrtno gospodariti. Na širšem območju so zgradili več logarskih hiš, eno tudi na Mašunu, po požaru leta 1919 pa so na istem mestu za gospodo postavili lovski gradič. Ta je leta 1943 pogorel, tako da sta od njega ostala le še dva stolpiča. To je tudi zadnja- sedma točke Mašunske gozdne učne poti, ki vam jo opišimo pod Vita, Olja in Juna priporočajo.
In še ena zanimivost, veste od kje to zanimivo poimenovanje kraja Mašun?
Mašun po starem ljudskem izročilu sicer izhaja iz besede "mašiti", saj naj bi prav tu na prevalu zapirali (mašili) dostop v osrčje snežniških gozdov.
Zemljevid
Pelji me na izhodišče izleta
Prikaži pot v Google zemljevidihGostinski lokal v bližini
Gostišče Mašun
kar hitro zbudi zanimanje vsakega obiskovalca. Če ste ljubitelj gozdov, vam bo hitro jasno, da gostišče Mašun prav živi za gozd in naravo. Ob vhodu vas pozdravi bogata zbirka motork, na vrtu, kjer so lesene mize pa zbirka lesenih skulptur medvedov. Prijetno mesto v osrčju naarave, kjer se lahko po kolsarskem izletu okrepčate ter osvežite. Ker si boste pravgotovo zaželeli, da v teh prelepih krajih ostanete več dni, naj omenimo, da nudijo tudi prenočišča.
Mašun 1
Knežak
SI-6253
info@masun.si
00386 51 661 611
Vita, Olja in Juna priporočajo
Mašunska gozdna učna pot
Mašunsko gozdno učno pot, za katero skrbi postojnska območna enota Zavoda za gozdove Slovenije. Pot je lepo vzdrževana, prijetna in varna, obiščete 7. informaacijskih točk, kjer so table. Oznaka poti: krog z rdečimi in belimi progami.Zelo so bile zanimive tudi table o drugih veličastnih živalskih prebivalcih snežniških gozdov – volku in risu. Poučili smo se o značilnostih obeh zveri in znakih, po katerih lahko ugotovimo prisotnost obeh. Ste vedeli, da stopinjo risa lahko ločimo od sledi volka, psa ali lisice po odsotnosti odtisa krempljev? Ali da volkovi v brlog mladičem prinašajo kosti ne le za hrano, ampak tudi za igro?
Cel opis poti smo objavili tukaj.
Oglejte si tudi Gozdno hišo Mašun
Medvedova soba, kjer je na ogled veliki rjavi medved in različni posteji ter predmeti povezani z zvermi. Tu lahko obiskovalec spozna življenje in ekološke zahteve rjavega medveda in risa ter zakaj je zavarovanje teh zveri tako pomembno.
Krasno urejena zbirka!
info za večje skupine: oepostojna@zgs.gov.si tel.: 05-700-06-10
Lovska hiša Mašun-na sliki zgoraj
Gozdna učna pot Mašun-na sliki spodaj