Robanov kot, Solčava 7121

Robanov kot, Solčava

Regija Savinjska
Izhodišče Kmetija Roban-označeno parkirišče
Dolžina poti 3,6 km
Trajanje poti 1,5 h
Najprimernejši čas za obisk spomladi, poleti, zgodaj jeseni
Primerno za Vozički , nosilke , od 3 - 6 let , 6+ let
Zahtevnost lahka pot

Opis poti

 

Prijetna, lahka planinsko pot, primerna tudi za družine z majhnimi otroki, vodi po res izjemnih kotičkih Krajinskega parka Robanov kot. Tu se boste kar načudili vsej tej naravni lepoti. Svež zrak, prelepa narava in mir. No mi smosicer vnesli v Robanov kot malo otroške razigranosti, ampak hoja z majhnimi pohodniki pač mora biti polna petja, skakanja in vriskanja, kajne:)?

Izhodiščna točka za Robanov kot je kmetija Roban (parkirate lahko na parkirišču pred eno od najstarejših kmetij na slovenskem, po imenu Roban).

Po naši oceni je za samostojno hojo otrok vsaj 3-4 leta plus starosti, pot pa je primerna za vožnjo z športno verijo otroških vozičkov, ki imajo malo večja kolesa. Za nosilke idealno!!, saj se pot počasi vzpenja. V času našega obiska, konec aprila, je bila koča na Robanovi planini še zaprta, zato smo imeli sabo malico s tradicionalnimi solčavskimi dobrotami (sir, klobasa, domači piškoti;), ki smo jo pojedli na klopci pod  bližnjo smreko. Kosilo pa je sledilo kaseje v okrepčevalnici Zadružnik.

Dolina Robanov kot je dobila ime po (pra)kmetiji Roban, na kateri živijo ljudje že več kot 800 let. Nato pot nadaljujete naravnost, v smeri gore Ojstrica, ki naj bo vaš kažipot. Na sredini poti se pred vami razpre Robanov travnik, kjer se v sezoni pasejo domače živali – prava pastoralna idila. Pot nadaljujete po dolini skozi gozd do Robanovega kota, kjer je poleti odprta planšarija – tu vam z veseljem postrežejo kislo mleko in okusno domačo malico. Za konkretnejše kosilo pa se ob povratku lahko ustavite na kmetiji Govc-Vršnik.

Robanov kot je pravi skriti biser med slovenskimi alpskimi dolinami, saj je precej manj obljuden kot sosednja Logarska dolina. Zaradi naravnih lepot, miru in odmaknjenosti od cest je prava oaza sredi gora, zato se je tu dediščina gorskih samotnih kmetij ohranila vse do danes – tu ne boste našli počitniški hiš, le klene gorske kmetije. Dolina je bila na pobudo domačinov zavarovana že leta 1950, od leta 1987 pa ima status krajinskega parka – zato je mogoča le hoja, vožnja s kolesi, motorji in avtomobili ni dovoljena.

Namig za najlepši razgled...Peljite se po Solčavski panoramski cesti.

Vstopne točke: Solčavska panoramska cesta ima štiri vstopne točke. To so Solčava, Logarska dolina, Zgornje Sleme s koroške strani in mednarodni mejni prehod Pavličevo sedlo iz Avstrije.

Z majhnimi otroki so poti za celotno pešačenje ali kolesarjenje prezahtevne, vam pa priporočamo, da se ustavite na označenih razglediških točkah na Solčavski panoramski cesti in obiščete tudi kakšno znamenitost na sami poti ali v okolici, npr. izvir Kisle vode, Solčavsko tiso, Sotesko lamotje ali Cerkev Svetega Duha ter druge znamenitosti kraja.

Dolžina opisane poti  na našem portalu je 21 km, na njej najdete 12 razglednih točk z informativnimi tablami.

Zanimivosti

Solčavsko tvorijo vas Solčava in naselje Podolševa ter tri vzporedne alpske, ledeniško preoblikovane doline, ki so med najlepšimi v celotnem alpskem prostoru. To so najprepoznavnejša in najpogosteje upodobljena Logarska dolina ter malo manj znani, a nič manj izjemni in edinstveni dolini Robanov kot in Matkov kot. Logarska dolina in Robanov kot sta zaradi svoje izjemnosti posebej varovana in razglašena za krajinski park, skupaj z Naturo 2000 pa varovano območje narave predstavlja kar 80 odstotkov površine Solčavskega.


Zemljevid

Naloži GPX

Robanov kot-Solčava
Koordinate izhodišča 46,3941404
14,6953976

Pelji me na izhodišče izleta

Prikaži pot v Google zemljevidih

Gostinski lokal v bližini

Zadružnik

Pristna vaška gostilnica, kjer boste lahko dodobra napolnili in pocrkljali vaše želodčke. Otrosi so si na meniju izrali pico, starši pa prisegamo na šnicle in smo bili z izbiro zelo zadovoljni. Prijazno osebje ima veliko dela, a so si vzeli čas, da so nam na kratko razložili tudi nekaj malega o kraju Solčava.

Pa še namig, zravnen gostilnice najdete tudi avtomat z domačimi mesnimi (klobase in salame) in mlečnimi izdelki (sir, skuta, mleko, jogurti...itd) ter pecivom ročno narejenim prav v Solčavi. Ko smo se vozili mimo smo se kar nekajkrat ustavili in si priskrbeli izletniško malico.

Ekipa Družinskih izletov priporoča!

Solčava 18,

3335 Solčava

031693604

Vita, Olja in Juna priporočajo

Solčavske ovce – Bicke


Solčavske ovce so že od nekdaj znamenite in samobitne, z ljubko solzico okoli oči. Odlikujeta jih odlična volna in popolna prilagojenost na strme pašnike in skalovje. So pomemben del najihove naravne in kulturne dediščine.

Pastirčku Krištofu pa lahko pomagate najti njegovih 5 izgubljenih ovac ...Vas zanima kako? Bodite pozorni na besedilo na informativnih tablah...

Pastirček Krištofu, daljnemu potomcu deteta, ki ga je na pragu cerkve z zibko vred odložila povodenj, ki jo je povzročil zmaj Lintver, je v hudi nevihti ponoči ušlo pet ovac.

Pastirček se odpravi na pot in za pomoč prosi vse dobre ljudi, še posebej otroke, ki vidijo stvari, ki jih odrasli ne morejo več, pa tudi Lintverja mlajšega, potomca zmaja, ki je nekoč kraljeval v jezeru, kjer je danes Matkov kot.

Kdo pa je sploh ta zmaj Lintver?

Stari Lintver je pred davnimi časi prekljuval steno med Klemenčo pečjo in Orlovcem, ki je zadrževala jezero, da se je le-to izlilo, pri tem pa je macesen s sedmimi vrhovi ubil zmaja.

Pastirček pošteno obljublja vsakemu, ki mu pomaga prignati izgubljene ovce v stajo, nazaj v Solčavo, prikupno nagrado ( več info v TIC Rinka).

Prisluhnite legendi o zmaju Lintverju