Muzej narodne osvoboditve Maribor 9121

Muzej narodne osvoboditve Maribor

Regija Podravska
Izhodišče plačljivo parkirišče Ulica heroja Tomšiča 5
Trajanje poti 1-2h
Najprimernejši čas za obisk vsi letni časi
Primerno za od 1 - 3 let , od 3 - 6 let , 6+ let
Zahtevnost lahka pot

Opis poti

Radi raziskujete muzeje in se poučite kaj novega o slovenski zgodovini? Obiščite Muzej narodne osvoboditve Maribor, kjer se boste seznanili z bogato zgodovino severovzhodne Slovenije v 20. stoletju. Muzej domuje v znameniti Scherbaumovi vili ob čudovitem Mestnem parku. Muzej ima svoje prostore v meščanski vili na vogalu Mladinske ulice in Ulice heroja Tomšiča, ki jo je sredi devetdesetih let 19. stoletja dal zgraditi mariborski podjetnik Avgust Scherbaum. Njegov oče Karl Scherbaum se je v zgodovino Maribora zapisal predvsem s tem, da je leta 1883 kot prvi v Sloveniji v svojem mlinu prižgal 36 električnih žarnic. Družina Scherbaum je zgodovini  mesta Maribor vtisnila globok pečat.

Stalna razstava z zgodovino Maribora v 20. stoletju popelje obiskovalce skozi industrijski Maribor, obdobje bojev za severno mejo, spoznajo lahko generala Rudolfa Maistra, občudujejo razcvet slovenskega Maribora v obdobju med 1. in 2. svetovno vojno ter sočustvujejo z usodo Mariborčanov med slednjo.

Stalna razstava predstavlja dogajanje na območju mesta Maribor med drugo svetovno vojno. V šestih razstavnih prostorih se boste seznanili z: okupacijo s strani nacistov, germanizacijskimi ukrepi okupatorja do slovenske prebivalstva, organizacijo odpora ter delovanjem odporniških skupin in partizanskih enot na tem območju Slovenije od leta 1941 do konca vojne.

Vilo v neorenesančnem slogu, v kateri domuje muzej, je kot smo že omenili v devetdesetih letih 19. stoletja dal zgraditi mariborski podjetnik Scherbaum. Med prvo svetovno vojno je tukaj nekaj časa delovalo avstro-ogrsko poveljstvo soške fronte, v dvajsetih letih mariborska oblast, po letu 1930 gozdarska šola, po drugi svetovni vojni mariborska OZNA, nato pa politične organizacije mesta in od leta 1954 muzej.

Pretresljive zgodbe, bogata muzejska zbirka ne puščata prav nikogar ravnodušnega. Za čas preteklosti in čas, ki še prihaja je pomembno, da tudi naše otroke poučimo o pomembnih obdobjih v slovenski zgodovini.

Ekipa Družinskih izletov priporoča!

Zanimivosti

Ste za izlet? Obiščite tudi Piramido v Mariboru.

Polurni vzpon iz Mestnega parka na 386 metrov visok mestni grič, zasajen z vinogradi, vas bo nagradil z izjemnim razgledom na Maribor in širšo okolico s Pohorjem in Dravskim poljem.

Na Piramidi je nekoč stal mariborski grad – v spomin nanj so vrh griča leta 1821 postavili klasicistično kapelo s kamnitim Marijinim kipom.

Grad so zgradili v začetku 12. stoletja za obrambo pred Madžari. Po njem so naselbina, trg in mesto dobili ime Marchpurg oz. Marburg. Leta 1528 je grad pogorel. Okoli leta 1560 so ga  obnovili, nato pa do leta 1790 porušili. Iz ostankov materiala so postavili kamnito piramido, ki je dala griču tudi ime, od gradu pa sta ostala le okop s strmimi nasipom in vodnjak brez venca. 

Zemljevid

Naloži GPX

Muzej narodne osvoboditve Maribor
Koordinate izhodišča 46,5624258
15,6481643

Pelji me na izhodišče izleta

Prikaži pot v Google zemljevidih

Gostinski lokal v bližini

Nana kavarna in bistro

je retro lokal s pridihom domačega v samem centru mesta Maribor. Nana stavi na svojo široko ponudbo zajtrkov in brunchov, zraven pa še ponuja raznolika kosila in večerje z lokalnimi sestavinami po navdihu chefa Sebastijana Blakaj. Sladice in domače tortice mojstrice Vesne, Darje in Alje so med domačini in turisti pravi hit.

Glavni trg 16,

Maribor, Slovenija

+386 (0)59 106 256

 

 

Vita, Olja in Juna priporočajo

Za najmlajše obiskovalce so v Muzeju narodne osvoboditve Maribor pripravili zanimive in poučne kreativne delavnice, na katerih bodo urili miselne, spominske in ročne spretnosti. Na tematsko zaokroženih delavnicah otroci skozi zgodovino spoznavajo namembnost nepoznanih predmetov, raziskujejo muzej, preizkušajo posamezna opravila in pripomočke iz preteklosti.

Udeleženci pedagoških vsebin na ustvarjalen način spoznavajo pomen kulturne dediščine, ki jo hranijo v muzeju, ter tako oblikujejo zavedanje o sebi in drugih v prostoru in času. Pedagoške skupine se lahko za delavnice prijavite TUKAJ ali na mail silva.volf@mnom.si.

Naša otroka sta se v muzeju preiskusila tudi v igranju najstarejše računalniške igrice, zeloooOOO dolgo pa smo se zadržali tudi na razstavi skate subkulture in na razstavi starih igrač.