Muzejska hiša Semič
Regija | Jugovzhodna Slovenija |
Izhodišče | Muzejska hiša Semič, Štefanov trg 7, 8333 Semič |
Trajanje poti | 1-2 h |
Najprimernejši čas za obisk | vsi letni časi |
Primerno za | nosilke , od 1 - 3 let , od 3 - 6 let , 6+ let |
Zahtevnost | lahka pot |
Opis poti
Ob obisku Bele krajine kaj hitro skleneš, da bo potrebno Belo krajino obiskati ne le za en dan, temveč za krajše počitnice. Pred kratkim smo odkrili prečudovit biserček, ki je lahko izletniško izhodišče za raziskovanje Bele krajine. Če nas vprašate, kam po namig za dnevni ali večdnevni izletniški potep po Beli krajini, vam priporočamo, da vaš izlet začnete kar v Muzejski hiši Semič.
Spoznajte lepote Semiča, reke Krupe, Lahinje in Kolpe, vse do Metlike in Kamanja.
V prenovljeni muzejski hiši v Semiču, ki se lepo vključuje v vse bolj urejeno trško središče Semiča, so svoje mesto dobile tri pomembne stalne razstave: Center narave Bele krajine, krajevna zbirka 'Semič v 20-ih slikah' in vinogradniška zbirka z degustacijskim prostorom. Zgodba se začne že leta 2019, ko so semiški muzej v celoti prenovili v okviru projekta Misterion. Stavbo in organizacijo dejavnosti v muzeju upravlja Kulturni center Semič, vinogradniško in zgodovinsko zbirko vzdržuje Belokranjski muzej Metlika, za naravoslovno pa skrbita Prirodoslovni muzej Slovenije in Občina Semič.
Muzej bo navdušil prav vse generacije in otroci bodo lepote Bele krajine spoznali na njim igriv in poučen način. Pregledna in didaktično dobro zasnovana zbirka je s svojo pestrostjo zbudila v nas radovednost in željo po raziskovanju. Zgodbo belokranjskih kamnin lahko podrobno raziščete s pomočjo fosilov, ujetih v kamen. Razvoj apnencev lahko spremljate ob nazornih globusih, geološki karti in stolpcu. Spoznate tudi značilen proces raztapljanja kamnin na kraškem terenu in nastanek vrtač ter se sprehodite po pravi pravcati kraški jami. Zanimive jamske živali si lahko ogledate s povečevalnim steklom, glavno vlogo pa namenjamo edinstveni školjki Jalžićevi kongeriji, človeški ribici in črnemu močerilu. Poseben poudarek je namenjen varovanju občutljive podtalnice.
Opazili boste številne redke in ogrožene živalske vrste, ki še živijo v belokranjskih izvirih in kalih ter v reki Kolpi.
Razstava vključuje tudi pokrajinsko posebnost Bele krajine – steljnik z orlovo praprotjo. V njem domujejo breze, mnoge rastlinske vrste, glive, metulji in ptice. Osupljiva dejstva o polhu so predstavljena v polharskem kotičku, otroci pa se lahko zabavajo ob spoznavanju sledi raznih gozdnih prebivalcev, ki živijo v gozdovih Bele krajine in Kočevskega roga.
Glavni cilj projekta je ohraniti in povečati privlačnost edinstvene naravne in kulturne dediščine ter razviti trajnostni turistični produkt, ki bo obiskovalcem omogočal drugačno doživetje skrivnosti podzemnih voda in bo vključeval elemente ozaveščanja obiskovalcev o pomenu trajnostne rabe naravnih in kulturnih virov.
- Sprehodite se čez našo galerijo slik iz obiska Muzejske hiše Semič, uganete kaj nam je bilo najbolj všeč;)?
- na You tube posnetku pa si lahko ogledate nekaj namigov za družinske izlete po Beli krajini.
- Več o aktualnih dogodkih v Muzejski hiši Semič si lahko pogledate TUKAJ.
- Odpiralni čas, cenik, ostale informacije za obisk najdete TUKAJ.
Zanimivosti
Jamska školjka Jalžićeva kongerija – skrivnostno bitje semiškega podzemlja
Belokranjsko kraško površje v jugovzhodnem delu Slovenije na stičišču visokega dinarskega krasa z belokranjskim kraškim ravnikom je nastajalo dolgih 200 milijonov let. Ob reki Krupi so tako odkrili živi fosil, in sicer Jalžićevo kongerijo. Gre za novo vrsto kongerij – majhnih sladkovodnih školjk, saj je morfološko drugačna od svojih doslej odkritih sorodnic na dinarskem krasu.
Drobcena, dobrih 13 mm velika jamska školjka svetlo rjave barve, je ostanek geološke dobe terciar. V petdesetih milijonih let je preživela izumrtje dinozavrov in tudi onesnaženje reke Krupe v 80. letih prejšnjega stoletja.


Zemljevid
Gostinski lokal v bližini
Gostilna Pezdirc
ali Ancelj po domače ni le domača gostilna, čeprav je v njej to še vedno najboljše, je tudi sodobna gostilna, čeprav se boste v njej še zmeraj počutili kot na gostoljubni in lepi deželi. Je gostilna, kjer se križajo jedi sodobne kulinarike z jedmi naših babic ter z vrhunskimi vini Bele krajine. Dobrodošli!
Zelo prijazna postrežba in okusna hrana nas je prepričala, da se sem definitivno še vrnemo.
Metliška cesta 11
8333 Semič
+386 (0)7 356 81 21

Juna, Vita in Olja priporočajo
Izvir reke Krupe
Kadar se potepate po čudoviti Beli krajini, naj vas potr zanese do izvira reke Krupe, ki je verjetno eden izmed lepših v Sloveniji. Reka Krupa izvira pod mogočno steno v vasi Krupa, njena struga pa je dolga le 2.5 kilometra in se pri vasi Gradac izliva v bolj znano reko Lahinjo.
Apnenčasta stena, izpod katere izvira Krupa, je visoka skoraj 30 metrov. Na tem območju lahko poleg človeške ribice najdemo tudi edino slovensko nahajališče jamske školjke kuščerjeve kongerije. Območje ob reki je bilo poseljeno že v prazgodovini, o čemer priča edina znana paleolitska jamska postaja v Beli krajini, to je Judovska hiša.
Več o izletu si lahko preberete TUKAJ.

Poznate pravljico o Petru Klepcu?
Izročilo pravi, da Petru Klepcu moč ni bila dana od vselej. Najprej je bil le šibek pastirček, izpostavljen nasilju močnejših vrstnikov. Ko je nekoč pred sončno pripeko z vejevjem zaščitil spečo gorsko vilo, mu je ta v zahvalo podarila nadnaravno moč.
Prisluhnite zanimivi pravljici o pogumnem fantiču Petru Klepcu.