Sveti Valentin- Sabotin 8718

Sveti Valentin- Sabotin

Regija Goriška
Izhodišče parkirišče pri Parku Miru na Sabotinu
Dolžina poti 1.5 km
Trajanje poti 40 min
Najprimernejši čas za obisk vsi letni časi
Primerno za nosilke , od 3 - 6 let , 6+ let
Zahtevnost lahka pot

Opis poti

Za Sabotin bi lahko rekli, da je legendarna gora, pravzaprav greben, saj je med prvo svetovno vojno predstavljala eno najbolj strateških točk na Soški fronti. Do Parka se lahko pripeljemo z avtomobilom, lahko s kolesom, seveda pa ga iz Solkana lahko dosežemo tudi peš.


Danes je na vrhu urejen Park miru, ki so mu nedavno dodali še interaktiven manjši muzej. Na Sabotinu se lahko spustite tudi v razvejan sistem skoraj stoletje starih kavern, ki so jih gradili pripadniki kar 22-ih različnih narodov. Hrib, ki leži na stiku alpskega in dinarskega sveta ter med Alpami in Sredozemljem, je eno botanično najbolj pestrih območij v Sloveniji. V muzeju so nas impresionirali predvsem tile trije: divja svinja, beloglavi jastreb in pa seveda ena od dveh strupenih vrst kač pri nas- modras. Sabotinu domačini pravijo kar hrib modrasov, saj je poleti vrh izpostavljen in kamni segreti, zato se je priporočljivo držati uhojenih poti.


Najvišjo točko hriba dosežemo v 20 minutah hoda od parka in muzeja. Nato pa se po grebenu lahko v pol ure sprehodimo še do ruševin cerkvenega kompleksa. Doživetje je že hoja po grebenu, saj tam poteka tudi meja z Italijo in si z eno nogo lahko v Sloveniji, z drugo pa pri sosedih.
Na jugovzhodu sabotinskega grebena se dviga 535 m visoki vrh Sv. Valentina, kjer so konec 14. stoletja zgradili romarsko cerkev. Cerkveni kompleks, ki se je kot skelet ohranil do prve svetovne vojne, ko je bil skoraj uničen, je še vedno privabljal številne obiskovalce. Leta 1947 je bila po sabotinskem grebenu začrtana državna meja in območje je postalo domala nedostopno.


Kompleks teritorialno pripada dvema državama; cerkev je na slovenski strani, bivanjsko - gospodarski kompleks pa na italijanski, zato so strokovnjaki z obeh strani državne meje začeli urejati arheološki park na Sv. Valentinu. Arheologi so odkrili pravokoten tloris cerkve, grajene po vzoru romanskih istrskih cerkva. Arhivski dokumenti iz 18. stoletja pričajo, da je imela cerkev tri oltarje: glavni je bil posvečen Blaženi Devici Mariji, stranska pa sv. Valentinu in sv. Barnabi.
(odlomek povzet po zapisu Ga. Trkman, arheologinje)

 

Zanimivosti


Solkanski most oziroma viadukt je dolg kar 220 metrov in je s svojim lokom največji kamniti most na svetu. Z izgradnjo Solkanskega mostu je bilo praktično zaključeno večtisočletno obdobje gradnje velikih kamnitih mostov, saj so bili na obzorju že prvi veliki betonski mostovi, ki so leta 1910 že dosegli razpon 100 m. Med 1.svetovno vojno je bil razstreljen glavni lok mostu, ki so ga obnovili šele leta 1927.

Zemljevid

Naloži GPX

Sveti Valentin
Koordinate izhodišča 45,9909147
13,631363

Pelji me na izhodišče izleta

Prikaži pot v Google zemljevidih

Gostinski lokal v bližini

Ošterija Žogica

Ošterija Žogica ima super pestro ponudbo ter enkratno lokacijo. Notranjost je zelo okusno opemljena in že takoj ob vstopu navduši z izbranimi elementi. Malčki so bili najbolj navdušeni nad bližnjimi otroškimi igrišči in seveda prijaznostjo natakarjev.

Sigurno se še vrnemo....če ne prej, takrat ko zberemo pogum za kakšen bundgee skok iz bližnjega mostu:)

Soška cesta 52,

5250 Solkan

05 300 52 40

Mila in Staš priporočata

Sv. Valentina poznate? Saj veste, tistega, ki ga naši starši praznujejo na 14tega februarja;) Nekoč je bila tu cerkev preproste kvadratne oblike, ki je že od 14.tega stoletja služila tudi za prenočišče patrom frančiškanom. Sedaj so ostale samo ruševine, med katerimi pa sva vseeno hodila zelo previdno. V toplih dneh naj bi se na tem območju radi sončili modrasssssssssi....